Lubuskie zabytki

Pałac w Lubniewicach

Województwo lubuskie kojarzy się z lasami i jeziorami, trzeba przyznać, że jest gdzie wypoczywać w tej części Polski. Jest wiele spokojnych miejscowości, ukrytych w lasach, gdzie można wypoczywać z dala od zgiełku. Jest również kilka miejscowości znanych w całej Polsce, a wśród nich Łagów i Lubniewice.

Łagów to wieś datowana na połowę XIII wieku, początkowo w posiadaniu templariuszy, przejściowo w rękach brandenburskich, a od połowy XIV wieku majątek objęli Joannici, którzy w Łagowie zorganizowali komandorię. Szybko rozpoczęli budowę zamku w przesmyku między jeziorami, na naturalnym wzgórzu. Zamek w Łagowie początkowo był to wysoki dom mieszkalny wbudowany w mur na planie kwadratu. Stopniowo dobudowywano pozostałe budynki, wieżę, budynek bramny. Całość otoczono wysokim murem zewnętrznym, który z uwagi na ukształtowanie terenu stał się również murem oporowym. Do obrony zamku wybudowano również dwie bramy: Marchijską i Polską. Zamek i obydwie bramy zachowały się i są jedną z atrakcji turystycznych regionu. Obok zamku stoi kościół z pierwszej połowy XVIII wieku. Warto również zobaczyć zabytkowy wiadukt kolejowy z 1906 roku, zbudowany z cegły. Z wiaduktu wspaniałe widok na Łagów, z wieży zamkowej widok na Łagów i obydwa jeziora.

Lubniewice są również bardzo starą miejscowością, z końca XIII wieku. Miasto znane jest z tego, że są w nim dwa pałace, obydwa dobrze zachowane, ale nie udostępnione do zwiedzania. W miejscowości istniał zamek już w XIV wieku. Na miejscu jednego z nich tzw. czerwonego dworu zbudowano w 1812 roku pałac, rozbudowano w połowie XIX wieku. Pałac nazywany jest Starym zamkiem, przetrwał wojnę, był siedziba szkoły i ośrodka wypoczynkowego. Obecnie częściowo zabezpieczony, czeka na remont. Nowy pałac w Lubniewicach zwany Nowym zamkiem zbudowano w 1911 roku i ten pałac również zachował się. Nie jest użytkowany, teren jest ogrodzony, pałac również czeka na remont. Lubniewice są znane dzięki filmowi o Michalinie Wisłockiej, która była tu na wczasach. Nad jeziorem utworzono Park Miłości, jedną z miejscowych atrakcji. Jeśli ktoś lubi przyrodę, to na pewno odwiedzi Uroczysko Lubniewsko. Na odkrycie czekają również inne pałace w lubuskim.