Montaż fototapet

Fototapeta

Radzimy jak prawidłowo wykonać montaż fototapety.

Wbrew pozorom montowanie fototapety wcale nie jest takie proste, nawet jeśli jest ona wykonana z najlepszego materiału i nie wymaga kupowania i nakładania kleju samodzielnie, bowiem występuje w wersji samoprzylepnej. Nie wystarczy zakupić fototapety z ulubionym widokiem czy wizerunkiem ukochanej osoby i po prostu umieścić ją na ścianie, chociaż oczywiście niektórzy też tak robią i bywa, że wyjdzie im to całkiem nieźle, nawet bez żadnego przygotowania. Problem pojawia się jednak po pewnym czasie, kiedy okazuje się, że pod fototapetą znalazły się nie tylko pęcherzyki powietrza, które psują efekt lecz również różne zabrudzenia, które powodują, że może ona zacząć odchodzić od ściany.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej po prostu do niej nie doprowadzać i kierować się poradami znajdującymi się w dołączonej przez producenta instrukcji montażu fototapety lub nawet, jeśli jej nie ma, profilaktycznie skorzystać z naszych porad.

Zanim fototapeta zostanie zaaplikowana bardzo ważne jest przygotowanie ściany do tej czynności.

Jak powinno wyglądać przygotowanie ściany?

Ściana, na której zamontowana będzie fototapeta musi być po prostu czysta. Bardzo istotne jest również to, aby była ona odpowiednio wysuszona i lekko chłonna ? nie wolno nam wyczyścić ściany i od razu przyklejać fototapety, należy odczekać pewną ilość czasu do uzyskania dobrego poziomu suchości.

Fototapetę można przykleić zarówno na ścianę świeża, która została niedawno pokryta gładzią gipsową jak również na ścianę pokrytą starszą tapeta, o ile jest ona w jeszcze dobrym stanie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przykleić fototapetę również na ścianę, która pokryta jest farbą ? trzeba jednak wcześniej umyć ją mydłem.