Przy bólach kręgosłupa lędźwiowego bardzo wskazane jest stosowanie rehabilitacji ruchowej w postaci ćwiczeń rozciągających. Inna nazwa tych ćwiczeń to stretching, na który wystarczy kilka do kilkunastu minut dziennie. Są to ćwiczenia polegające na rozciąganiu mięśni przykręgosłupowych także poprawie ich ukrwienia i uelastycznienia.
Najbardziej skuteczne, bo zapobiegające nawrotom dolegliwości są ćwiczenia metodą Mackenzie. Przed ćwiczeniami jest przeprowadzany test, na którym wprowadzany jest w ruch każdy odcinek kręgosłupa, aby pacjent mógł pokazać rehabilitantowi dokładne miejsce bólu. W związku z tym metoda ćwiczeń jest tak skuteczna, o pozwala eliminować przyczynę bólu, a nie tylko ten ból zmniejszyć, czy nawet wyeliminować. Inaczej można powiedzieć, że leczy przyczynę choroby, a nie tylko skutek. Dzięki temu ból po takiej dobrze przeprowadzonej rehabilitacji rzadko powraca, oczywiście musi ją prowadzić certyfikowany rehabilitant metody Mackenzie. Metoda ta w trakcie przeprowadzonych testów ruchowych pozwala określić u pacjenta jeden z trzech zespołów zaburzeń kręgosłupa np. zespól strukturalny, który dotyczy zmian w obrębie tzw. dysku (np. uszkodzony krążek międzykręgowy, który jest powodem ok. 90% problemów z kręgosłupem).
To w przypadku uszkodzeń strukturalnych kręgosłupa lędźwiowego, odczuwamy zaburzenia czucia, mrowienia i drętwienia promieniujące do kończyn dolnych.
Zobacz też – https://portaldlazdrowia.pl/cwiczenia-na-kregoslup-ledzwiowy/