Bakteryjne zapalenie pochwy

Kobieta

Bakteryjne zapalenie pochwy (https://portaldlazdrowia.pl/nieswoiste-bakteryjne-zapalenie-pochwy/) jest jedną z częściej występujących infekcji pochwy, której przyczyną są zaburzenia mikroflory bakteryjnej. Obniżona jest liczba bakterii kwasu mlekowego, w związku z czym pH wzrasta znacznie powyżej 4,5%. W takim środowisku rozwijają się za to bakterie beztlenowe.

Czynnikiem ryzyka bakteryjnego zapalenia pochwy są kontakty seksualne z wieloma partnerami, irygacje pochwy z powodu źle pojętej troski o higienę, zabiegi ginekologiczne. Przyczyna może być również nieprzestrzeganie zasad higieny w postaci codziennego mycia lub używanie do mycia niewłaściwych środków, czasem wniknięcie do pochwy bakterii jelitowych z odbytu, stosowanie tamponów, brak higieny w czasie stosunków płciowych. Objawem zapalenia pochwy są upławy białawe lub białoszare o intensywnym, nieprzyjemnym rybim zapachu, czasem świąd. Objawy te często nie występują, dlatego w diagnostyce istotny jest pomiar pH, które prawidłowo mieści się w granicach 3,8-4,2.

Po rozpoznaniu bakteryjnego zapalenia pochwy wprowadza się leczenie przeciwzapalne, włącza się leki przeciwalergiczne i przeciwświądowe oraz nawilżające globulki. Często stosuje się antybiotyki i wówczas konieczne jest stosowanie preparatów zawierających bakterie kwasu mlekowego wzbogaconych o produkty zakwaszające środowisko. Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy prowadzi do powikłań w postaci zapalenia cewki moczowej, zapalenia narządów miednicy mniejszej oraz zwiększenia podatności na zakażenie wirusem HIV. Może być również przyczyną bezpłodności.